Camino Primitivo

Wrzesień 2018

Camino Primitivo z Oviedo to – jak by powiedzieli Anglicy – THE Camino, Camino pierwsze, pierwotne, czyli – primitivo. Jest to najstarsza i uważana za najtrudniejszą droga do Santiago de Compostela.

Wytyczona w IX wieku. Kto pierwszy pognał przez Góry Kantabryjskie na zachód, bez zamiaru podboju i dlaczego?







Alfonso urodził się w 762 roku w Oviedo jako pierwszy syn króla Asturii. Szekspir znalazłby na tym dworze sporo wątków dla krwawych dramatów z sukcesją w tle i duchem Kaina na murach. Króla Fruelę zamordowano, a jego syn Alfonso odzyskał należny mu tron Asturii dopiero w wieku 30 lat. Zasiadał na nim długie 50 lat i wiele zrobił dla swojego królestwa i późniejszej Hiszpanii.

Alfonso II El Casto czyli Alfons II Cnotliwy/Wstydliwy, król Asturiikliknij tu, by przeczytać.

Nie wznosił wielkich zamków, ponieważ w Asturii góry są jej murami.

Nie był wielkim zdobywcą – ekspansja Asturii pod jego rządami opierała się raczej na ponownym zaludnianiu terytorium niż na podboju nowego.

Przeniósł stolicę do Oviedo i rozbudował ją.

Postarał się by cenne relikwie Wizygotów wywożone z południa w miarę naporu muzułmanów znalazły się w Oviedo, które tym samym stało się miejscem świętym dla zgnębionych chrześcijan, a dwór asturyjski zyskał na znaczeniu w Europie.Sakralizacja królestwa i samej osoby królewskiej, przełożyła się na szacunek innych chrześcijańskich władców i wierność poddanych. Atakowanie króla lub królestwa stało się świętokradztwem. Skończyły się szekspirowskie wątki na dworze asturyjskim, zaczął się rozwój przyszłej Hiszpanii. Alfonso królował przez pół wieku.

Katedra San Salvador w Oviedo długo była najważniejszym kościołem na Camino, który należało odwiedzić, gdyż tam były najcenniejsze relikwie, w tym sudarium, chusta z grobu Chrystusa – „Kto udaje się do św. Jakuba (Santiago), a nie do Zbawiciela (San Salvador), odwiedza sługę, a nie pana” głosiło stare powiedzenie.

Wielkim kamieniem milowym panowania Alfonsa II było odkrycie grobowca apostoła Jakuba Starszego. Chrześcijanie północy potrzebowali sztandaru, który ich zjednoczy i poprowadzi do zwycięstwa nad niewiernymi, a św. Jakub na koniu, na czele wojsk był bardzo atrakcyjnym symbolem.

Alfons II, niezależnie od tego, czy naprawdę wierzył w to odkrycie, czy nie, zdawał sobie sprawę z jego znaczenia i potrafił je wykorzystać na swoją korzyść.

Wyruszył przez góry do miejsca znalezienia grobowca, zbudował tam aż trzy kościoły, aby uczcić to święte miejsce. Od tego momentu Santiago de Compostela miało stać się najważniejszym po Rzymie miejscem świętym w Europie, a Camino stało się arterią sprowadzającą z Europy, ludzi, idee i handel, co służyło rozwojowi królestwa.

Panowanie Alfonsa II było punktem zwrotnym w historii średniowiecznej Hiszpanii. Bez niego słabemu królestwu Asturii groziłoby zniknięcie, a więc dalszy rozwój historyczny obecnej Hiszpanii byłby inny.

Dla idących Camino Primitivo jest on jednak przede wszystkim pierwszym pielgrzymem, tym który zaczął wszystko co z Camino związane. Tysiąc lat temu. Pójdziemy jego śladem.






Ten pomnik Alfonsa II Cnotliwego żegna pielgrzymów wyruszających na trasę Camino Primitivo spod katedry w Oviedo.







A ten wita ich w Santiago de Compostela.

Imię Alfons nie zasługuje na złą sławękliknij tu, aby się dowiedzieć: czemu?

Czytając o historii Hiszpanii nie sposób się nie pogubić w mnogości królów o tym wdzięcznym imieniu, znaczącym „dzielny, rwący się do walki”. Było ich kilkunastu.Wśród świętych i błogosławionych kościoła katolickiego jest aż dziewięciu Alfonsów, w tym założyciel zakonu redemptorystów.

Dla ucha imię to także brzmi przyjemnie, gdy się wyłączy myślenie o nachalnych skojarzeniach. Jak to się stało, że imię to przypisano do przedstawiciela tak niegodnego zawodu?

To wszystko przez Aleksandra Dumasa syna, który napisał sztukę Monsieur Alphonse o podłym wykorzystywaczu kobiet. Sztuka odniosła sukces i imię stało się eponimem (wyrazem odimiennym) określającym typa przedstawionego przez Dumasa.

Co ciekawe, nie stało się to w języku francuskim, gdzie synonimów słowa sutener jest sporo, ale nie ma wśród nich alfonsa. Z przeglądu tłumaczeń słowa „sutener” na większość języków europejskich wynika, że Alfons został alfonsem tylko w języku polskim i duńskim.

Wcześniej sutenerów w polskim slangu określano również eponimem „luj”, od francuskiego imienia Louis.

apvc-iconOdwiedzin: 2841