Andaluzja, niegdyś najbiedniejszy region Hiszpanii jest obecnie jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Europie. Ciekawą cechą tego regionu są pozostałości po jego mauretańskiej przeszłości. Maurowie byli mieszanką Berberów i Arabów, którzy przybyli do Hiszpanii z Afryki Północnej przez Cieśninę Gibraltarską i mieszkali na półwyspie – który nazwali Al-Andalus – przez ponad siedem wieków, począwszy od 711 roku. Na południu półwyspu założyli jedną z najbardziej wyrafinowanych cywilizacji średniowiecza. Rządy Maurów w Sewilli i okolicy trwały do 1248 roku. Ostatni bastion Maurów, Granada, padł w 1492 roku.
Dziś zwiedzamy Sewillę. Napisano o tym mieście tomy całe, a więc opiszemy tylko własne wrażenia.
Katedra
Ogromna, największa gotycka świątynia na świecie. Nie zaskakuje wysokością – jest raczej przysadzista jak na gotycką katedrę – ale powierzchnią.
Wewnętrzny dziedziniec z gajem pomarańczowym jest rozmiaru przeciętnego placu miejskiego. Piękna wieża La Giralda – były minaret, do której można było wjechać konno.
Złoty ołtarz, liczne kaplice.
Pod imponującym grobowcem Kolumba przewodnik opowiada grupie, na wygląd, z Ameryki Południowej: „To jest bardzo niesprawiedliwe co się teraz mówi o Kolumbie. To nie był konkwistador, grabieżca, to był genialny nawigator, odkrywca”. Ciekawe. Widać gdzieś ktoś robi lustrację Kolumba według dzisiejszych kryteriów.
Pod katedrą dziewczyna tańczy flamenco do pięknej melodii, ale granej na pianinie. I znów się dziwimy – myśleliśmy, że flamenco to gitara i kastaniety. Nagrywamy melodię, żeby potem sprawdzić co to jest.
Sprawdziliśmy nasze nagranie spod katedry na aplikacji Shazam. To utwór Orobroy Davida Pena Dorantes. Na tym nagraniu śpiewa go chór dzieci romskich z Sewilli.
Wyczytałam, że to jest nieoficjalny jakby hymn Romów andaluzyjskich. Skoro hymn, to znaczy ktoś chce o sobie coś powiedzieć światu. Ciekawe co chcą światu powiedzieć Romowie z Andaluzji. A to słowa tej pieśni.
Kiedy słyszę odwieczne głosy mojej krwi, która śpiewa i cierpi
Gdy wspominam przeszłe wieki grozy
Czuję, jak Bóg spowija moją śniadą duszę
I ruszam w świat rozdawać róże zamiast bólu.
Archiwum Indii
Ten piękny budynek to dział księgowości i sprawozdawczości Nowego Świata. Teraz pewnie potrzebne byłyby wieżowce na dokumentację przedsięwzięcia o tej skali. Oczywiście są tu też inne cenne dokumenty, jak na przykład zapiski Kolumba, pierwsze mapy i inne cuda, ale tego nie pokazują. Kiedy tam byliśmy akurat wystawiony był spis ładunku jakiegoś statku z XVI wieku i dzienniki pokładowe.
Archiwum zaczęło zbierać dokumenty w 1785 roku. Teraz ma ok. 80 milionów stron, ponad 9 km bieżących dokumentacji. Jest to najważniejszy zbiór dokumentów dotyczących administracji hiszpańskiej w Nowym Świecie i na Filipinach.
Kliknij, aby powiększyć
Credentiale kupujemy w Arcybiskupstwie, a podbijamy pierwszą pieczątkę, czyli oficjalny start na camino, w katedrze, w kasie.
Złota Wieża nad rzeką Gwadalkiwir
Nie jest złota, tylko kamienna, bo złocone płytki, którymi była obłożona zniknęły. Po drugiej stronie rzeki stała bliźniacza wieża i w razie ataku z morza rozciągano między nimi potężny łańcuch, który nie przepuszczał statków. Na Camino Norte, w Kantabrii, szliśmy przez miasteczka, które miały w herbie statki na pamiątkę udziału w walce z tym łańcuchem.
Kiedyś stąd wyruszały wyprawy odkrywcze; stąd Magellan wypłynął 10 sierpnia 1519 w pierwszą podróż dookoła świata. Tu przywożono towary z Nowego Świata, ładowano towary na eksport, tu było centrum handlowe świata zachodniego. Teraz na nabrzeżu jest spokojnie. Z czasem koryto rzeki zamuliło się i monopol handlowy Sewilli został utracony na rzecz Kadyksu.
Odpoczywając chwile na brzegu rzeki Gwadalkiwir przenieśmy się wyobraźnią do dnia 8 września 1522 roku.
Zobaczymy jak ze statku „Victoria” zacumowanego przy nabrzeżu schodzi grupka osiemnastu bosonogich, wynędzniałych ludzi w łachmanach, ze świecami w dłoniach. Idą do katedry, gdzie w kaplicy Virgen de la Antigua padają na kolana i dziękują za ocalenie.
To pierwsi ludzie, którzy okrążyli kule ziemską i ich dowódca – Bask Elcano.
Tyle zostało w wyprawy Magellana, z pięciu statków z 254 członkami załogi, które wyruszyły stąd 3 lata wcześniej na pierwszą wyprawę dookoła świata, w poszukiwaniu Wysp Korzennych.
Powyższy obraz, namalowany 400 lat po tym zdarzeniu, jest oparty na relacjach świadków.
Plaza Espana
To chyba najbardziej fotografowane miejsce w Sewilli. Budynki zbudowano w 1928 roku na potrzeby wystawy iberoamerykańskiej. Teraz to są budynki administracji.
Alcazar
Piękny zespół pałaców królewskich, pomieszczenia, gdzie Magellan i Elcano planowali wyprawę, sypialnia królowej Izabeli Katolickiej, ale przede wszystkim piękne ogrody, bujna roślinność, szemrzące fontanny, strumyczki, pawie. Rajski ogród.