Dolina Wachau
to obszar o długości około 35 km wzdłuż odcinka Dunaju między Melk na zachodzie i Krems na wschodzie. Ten odcinek szczyci się najbardziej malowniczymi krajobrazami wzdłuż Dunaju w Austrii. Nagromadzenie zabytków z różnych epok, piękne krajobrazy, widoczne ślady ciągłej ewolucji od czasów prehistorycznych, winnice, uprawy moreli – wszystkie te walory spowodowały, że Dolina Wachau znalazła się w 2000 na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako Wachau Cultural Landscape.
Zainteresowani skuteczną ochroną autentyczności cennych kulturowo obszarów mogą przeczytać na stronach UNESCO na temat Wachau, ile instytucji i wzajemnie się uzupełniających praw i przepisów na szczeblu krajowym, regionalnym i miejskim pilnuje, żeby nagle za zakrętem rzeki nie ukazał nam się hotel koszmar czy jakaś wielka fabryka, żeby nie rozpadły się zamki, itd.
Wiosną musi tu być jeden z najpiękniejszych spektakli natury, kiedy połacie drzew morelowych w dolinie zaczynają kwitnąć. Jesienią z kolei winnice na zboczach robią swoje kolorowe przedstawienie. Dobrze byłoby zobaczyć i to, i to.
Miasteczka Doliny Wachau stoją tam, gdzie je posadowiono w XI i XII wieku, układ ulic nie zmieniony od późnego średniowiecza.
Wiele budynków takich jak karczmy, zajazdy i stacje zmiany koni, budki żeglarskie i młyny, kuźnie czy składy solne, często pochodzące z XV i XVI wieku, nadal służy celom handlowym i rzemieślniczym.
Do tego dodajmy wiele zamków, klasztorów, kościołów o dużej wartości architektonicznej i artystycznej nadal używanych a zobaczymy wielkie, tętniące życiem, muzeum pod gołym niebem.